Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Nokia Lumia mobilny Windows

Microsoft w końcu przyznaje, że mobilny Windows umarł

Nokia Lumia mobilny WindowsW końcu nadeszła ta chwila. Joe Belfiore – pracownik Microsoftu – w serii tweetów przyznał, że technologiczny gigant z Redmond przestaje pracować nad mobilną wersją Windowsa 10. Z pewnością fani tej platformy liczyli, że jeszcze przynajmniej przez jakiś czas mobilny Windows będzie otrzymywał aktualizacje. Jednak teraz jest już jasne, że tak już nie będzie.

Zobacz też: Gdzie najtańszy abonament rodzinny?

Mobilny Windows praktycznie był już martwy od ponad roku. Sprzedaż urządzeń z tym systemem była dramatycznie niska. Z resztą już w ubiegłym roku Microsoft poprzez masowe zwolnienia w Nokii przyznał, że ich mobilne aspiracje zostały bardzo mocno zweryfikowane przez rzeczywistość. I rynek. W okresie pomiędzy grudniem 2011 roku a grudniem roku 2015 telefony z systemem od Microsoftu sprzedały się w ilości 110 milionów. Dla porównania w tym samym okresie na świecie rozeszło się 4,5 miliarda urządzeń z Androidem lub iOS. Dość wymowne wyniki.

Zobacz też: Abonamenty bez telefonu? Ranking

Mobilny Windows nie był lubiany przez deweloperów

Jednym z głównych powodów, dla których Microsoft w końcu oficjalnie postawił krzyżyk na swojej mobilnej platformie jest to, że twórcy aplikacji nigdy specjalnie nie wsparli Windowsa dla telefonów. Firma miała problemy z własnym sklepem z aplikacjami i nie była w stanie utrzymać deweloperów przy platformie nawet gdy ci już coś faktycznie na nią wydali.

Microsoft ostatecznie stawił czoła faktowi, że nikt tak naprawdę nie potrzebuje Windowsa na smartfonie. I dlatego coraz bardziej skupia się na tworzeniu oprogramowania zdolnego do działania na obydwu konkurencyjnych platformach. Chociażby przeglądarka Edge w wersji beta niedawno zawitała na Androida i iOS. Można też zauważyć, że “mały miękki” stara się polepszać możliwości współpracy telefonu z komputerem stacjonarnym.

Zobacz też: Najlepsze taryfy sieci komórkowych

Myślę, że można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że już nie zobaczymy nowego Windowsa na telefon. Może ten eksperyment Microsoftu nie był udany, jednak teraz staniemy w obliczu niczego nie zachwianym duopolu systemów operacyjnych od Apple’a i Google. Oby wyszło to nam na dobre.

Zobacz też: Internet domowy? Gdzie najlepiej?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *