Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Tryb SOS

iOS 11 z jeszcze mocniejszymi zabezpieczeniami

Nowy system operacyjny od Apple’a, iOS 11, posiadać będzie ciekawą funkcję związaną z zabezpieczeniem telefonu. Jest to tak zwany tryb SOS. Aby go uruchomić, wystarczy pięciokrotnie wcisnąć przycisk zasilania.

Urządzenia firmy Apple słyną ze świetnych zabezpieczeń, jaki  i wprowadzania na szeroką skalę innowacyjnych rozwiązań. Touch ID, czyli rozpoznawanie odcisków palca przez telefon łączy obie te cechy. Obecnie Touch ID stosowany jest między innymi do zabezpieczania telefonu, czy weryfikacji użytkownika przy zakupach na iStore.

Zobacz też: Najtańszy abonament rodzinny – porównanie ofert

Tryb SOS

Nowy tryb SOS daje dwie możliwości. Pierwszą z nich jest ułatwienie w wykonywaniu połączeń alarmowych. Drugą jest właśnie możliwość zablokowania wspomnianego Touch ID oraz konieczność odblokowania telefonu poprzez wpisanie hasła.

Zobacz też: Tanie taryfy abonamentowe bez telefonu

Co nam to daje?

W pierwszej chwili opcja wyłączenia Touch ID przez tryb SOS może wydawać się zbędna i pozbawiona sensu. W końcu czemu mielibyśmy chcieć wyłączyć dobre i użyteczne zabezpieczenie? Tyle, że nigdy nie wiemy w jakiej sytuacji możemy się znaleźć, a samo rozpoznawanie odcisków palców nie jest aż tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać.

Zobacz też: Co najlepszego w sieciach komórkowych? Porównanie

Przykładowo, jeżeli policjant lub inny przedstawiciel służ porządkowych będzie chciał przejrzeć nasz telefon, wystarczy, że podstawi go przed naszą twarz (w przypadku zabezpieczenia telefonu przez rozpoznawanie rysów twarzy) albo przyciśnie nasz palec do telefonu. Taka sytuacja może wydawać się mało prawdopodobna ale już nie kiedy tym “wymuszającym” będzie przestępca. Ktoś taki mając pełny dostęp do naszego smartfona, który zapewne jest podłączony do naszego maila czy konta bankowego, może nam nieźle zaszkodzić.

Może brzmi to trochę jak zabezpieczenie dla paranoika, a ktoś mógłby zarzucić, że jeżeli nie ma się nic do ukrycia, to nie potrzebne są takie rzeczy, lecz w dzisiejszych czasach, gdy dbanie o swoje dane jest coraz ważniejsze, może okazać się to dobrym rozwiązaniem.

Zobacz też: Internet stacjonarny – gdzie najtaniej?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *