Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

najszybszy internet mobilny

Gdzie najszybszy internet mobilny?

Internet mobilny to dla wielu jedyne wyjście, żeby cieszyć się dostępem do internetu. Teraz, w czasie pandemii ten dostęp jest jeszcze bardziej potrzebny. Trzeba jednak przyznać, że prędkość przesyłu danych ma zasadniczy wpływ na nasz komfort korzystania z sieci. Stąd też pytanie kto oferuje najszybszy internet mobilny? Jak to sprawdzić? Na co uważać wybierając ofertę dla siebie? I dlaczego nie zawsze ten, kto wygrywa w rankingach będzie najlepszym wyborem w Twoim przypadku?

Najszybszy internet mobilny – u kogo?

Bardzo często, żeby sprawdzić, który operator oferuje najszybszy internet mobilny sięgamy do różnych rankingów prędkości. Jednym z najbardziej znanych w naszym kraju jest speedtest. Kto według jego pomiarów oferuje najwyższe prędkości transferu?

Internet mobilny LTE

Poniżej średnie prędkości oferowane przez operatorów strukturalnych oferowane w sierpniu 2020 r (dane z rankingu Speedtest).

najszybszy internet lteJak widać najszybszy internet LTE oferował w sierpniu T-Mobile. Uśrednione wyniki prędkości pobierania to 36.71 Mb/s, a wysyłania 9.41 Mb/s. Niewiele niższe prędkości oferował Orange (pobieranie – 35 Mb/s, wysyłanie – 9.19 Mb/s). Za nimi pojawił się Play z wynikami 28.04 Mb/s – pobieranie, 8.85 Mb/s – wysyłanie oraz Plus – 26.26 Mb/s – pobieranie, 9.18 Mb/s – wysyłanie.  W zasadzie jeśli spojrzeć na wcześniejsze wyniki rankingów, to układ operatorów prawie zawsze wygląda tak samo. Tylko w lipcu Plus wyprzedził Play.

Jak wybrać najszybszy internet mobilny?

Powyżej przedstawiłam uśrednione wyniki prędkości transferu danych u naszych wiodących operatorów zmierzone przez Speedtest. Ale czy poznanie tych danych wystarczy, żeby znaleźć dla siebie najszybszy internet? Niestety nie. Podkreślam jeszcze raz, że są to dane uśrednione. Pomiarów dokonywały osoby z różnych miejsc w Polsce, a ich wyniki w zależności od lokalizacji mogły znacząco się od siebie różnić. T-Mobile w jednych miejscach będzie oferował super prędkości w innych znacznie słabsze. Dokładnie to samo dotyczy pozostałych sieci. Jak w takim razie ustalić, która sieć oferuje najszybszy internet mobilny w mojej lokalizacji?

Oczywiście można popytać znajomych, którzy od czasu do czasu do nas wpadają, jak im u nas działa internet. Ale można też pokusić się o kupienie starterów różnych operatorów i przetestowanie działania ich internetu nie tylko w naszym domu, ale też w drodze do pracy i w miejscu pracy. To pomoże nam uzyskać najbardziej dokładny obraz sytuacji.

Dlaczego nie wystarczy kierować się uśrednionymi danymi? Ponieważ to z jaką prędkością będzie działał internet mobilny zależy od wielu czynników. Na przykład od tego, jak daleko znajduje się stacja bazowa czy w jakiej zabudowie mieszkamy. Dla przykładu nie dawno jedna znajoma zakupiła internet mobilny w Play. Niestety wyboru nie poprzedziła testem… Okazało się, że jej dom jest oddzielony od i tak znajdującego się w sporej odległości nadajnika całym osiedlem wysokich budynków. Okazało się, że nawet do średnich prędkości było jej daleko. Internet działał tak słabo, że w zasadzie połączenie w trybie wideokonferencji zupełnie nie wchodziło w grę, a prędkość otwierania stron internetowych stanowiła prawdziwą próbę charakteru. Ostatecznie musiała zmienić dostawcę internetu. Zdecydowała się zresztą na stałe łącze. Tak, czy inaczej jej historia pokazuje, że zawsze warto sprawdzić prędkość transferu oferowaną przez różnych operatorów w naszej lokalizacji, a dopiero potem podpisywać długotrwałe umowy na internet mobilny.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *