Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Galaxy Note 20

Galaxy Note 20 a Galaxy Note 10 – porównanie

Samsung przedstawił swoje tegoroczne flagowce, więc poznaliśmy już Galaxy Note 20. Zastanawiacie się czy warto przesiąść się z zeszłorocznego modelu – Galaxy Note 10 – na nowszy? To zobaczcie czym różnią się od siebie te urządzenia. Nasze porównanie pomoże Wam wyrobić sobie zdanie w tej kwestii.

Galaxy Note 20 a Galaxy Note 10 – wygląd

Zacznijmy od samego wyglądu. Samsung Galaxy Note 20 jest nieco większy od poprzednika. Jest dłuższy o 10,1 mm, szerszy o 3,4 mm i grubszy o 0,4 mm. Co za tym idzie jest też cięższy. Różnica w wadze to 24g. Mimo to oba modele są lekkie jak na flagowce napchane elektroniką. 😉

Zarówno tegoroczny jak i zeszłoroczny model ma szklany ekran i tył oraz aluminiowe ramki. Oba dostały także port USB-C do ładowania i podłączania innych urządzeń. Za to w żadnym nie uświadczymy wejścia słuchawkowego 3,5mm, więc jeśli masz słuchawki na kablu musisz użyć adaptera albo po prostu przerzucić się na bezprzewodowe.

A teraz kolory! Może to nie najważniejsza kwestia, ale warto o niej wspomnieć ze względu na ewidentne różnice. Galaxy Note 20 dostępny jest w wariantach brązowym, zielonym i szarym, a Note 10 mogliśmy dostać w kolorze czarnym, białym, różowym i Aura Glow. Oczywiście dostępność wersji kolorystycznych może być różna w różnych krajach. Ale oczywiście tutaj wchodzi w grę nie kwestia jakości, ale raczej gustu, więc każdy oceni ją indywidualnie.

Wyświetlacz

Przejdźmy teraz do wyświetlacza, który jest jednym z najbardziej różniących dwa modele czynników. Po pierwsze, Note 10 miał przekątną 6,3 cala, a Note 20 ma 6,7 cala. Po drugie, Note 10 miał zakrzywiane krawędzie, a Note 20 jest całkowicie płaski.

Co do podobieństw, oba smartfony mają dziurkę na  kamerkę po środku górnej części ekranu i mają podobną rozdzielczość. Galaxy Note 10 ma 2280 x 1080, a Galaxy Note 20 2400 x 1080. Nowszy model, ponieważ jest większy ma mniejsze zagęszczenie pikseli – 393. W starszym modelu było to 401. W obu urządzeniach częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, co różni je od Galaxy S20 i Note 20 Ultra, które mają odświeżanie na poziomie 120 Hz.

Aparaty i bateria

Samsung Galaxy Note 20 ma aparat główny 12 MP, ultraszerokokątny 12 MP i teleobiektyw 64 MP, podczas gdy Note 10 ma 12 MP główny, ultraszerokokątny 16 MP i teleobiektyw 12 MP. Na papierze widzimy, że obiektyw ultraszerokokątny Note 20 ma niższą rozdzielczość niż poprzednik. Może się to wydawać niezrozumiałe, ale warto pamiętać, że tegoroczny model ma nowsze czujniki, które “widzą” więcej światła, a co za tym idzie robią lepiej doświetlone zdjęcia o lepszych, żywszych kolorach.

Spora różnica zaznacza się też w trybach fotografowania. Galaxy Note 20 ma wiele nowych trybów, niedostępnych w modelach Note 10. Mówimy tu na przykład o “Single Take”, wykonującym zdjęcie na wielu czujnikach, żeby dać różne dodatkowe opcje, Live Focus Video z efektem bookeh na wideo czy nagrywaniem w super-slow-motion.

Co do filmów, Note 10 nagrywał je w rozdzielczości 4K, a Note 20 już w 8K. Dlatego jeśli zależy Ci na kręceniu filmów o wysokiej rozdzielczości lepiej wybierz nowszy model.

Chociaż Note 20 i Note 10 mają z przodu kamerkę o tej samej rozdzielczości – 10 MP – to znowu różnica będzie widoczna w jakości robionych fotek, ze względu na nowszy i bardziej czuły na światło obiektyw w Note 20.

A teraz bateria. W Nate 10 była niewielka – 3500 mAh, a w Galaxy Note 20 mamy już do dyspozycji ogniwo o pojemności 4300 mAh. Mimo to, obie nie powalają… Jeśli chodzi o szybkość ładowania w obu modelach jest identyczna (moc 25 W). Oba dają też możliwość ładowania bezprzewodowego i ładowania zwrotnego.

Specyfikacja i funkcje

Galaxy Note 20 jak na flagowca przystało posiada najnowszy procesor – Snapdragon 865 Plus (wersja dla USA), co czyni go szybszym niż zeszłoroczny model ze Snapdragonem 855. Jest też wersja na Europę z chipsetem Exynos 990, który też jest szybszy niż Exynos 9825 w Note 10. Za to w żadnym z modeli nie ma możliwości użycia zewnętrznych kart pamięci, więc jedyne co mamy do dyspozycji, to pamięć wbudowana przez producenta.

Co do oprogramowania, Note 10 dostępny jest z Androidem 9, a Note 20 z Androidem 10. Nowszy model będzie otrzymywał aktualizacje nieco dłużej niż poprzednik, ale to chyba dość oczywiste. Oba urządzenia mają też nakładkę One UI.

Ważna różnica widać też w tym, że tylko nowszy model dostępny jest nie tylko w wersji 4G, ale też 5G.

Rysik S Pen

Warto jeszcze na chwilę skupić się na kwestii rysika S Pen. W Galaxy Note 20 mamy nowszą wersję. Na czym polegają ulepszenia? Na przykład, opóźnienie wykrywania dotyku zmniejszono do 9 ms, więc reakcja ekranu jest błyskawiczna. Poza tym nowy rysik wykrywa nowe gesty:

  • machnięcie w dół i górę – powrót do ekranu głównego,
  • machnięcia w lewo i prawo, w prawo i lewo – przełączanie między aplikacjami albo powrót do wcześniejszej strony internetowej,
  • potrząśnięcie – zrzut ekranu.

Kolejna nowość to funkcja wykrywania linii w przypadku tekstu wpisywanego odręcznie i więcej opcji zapisu notatek. Teraz można z nich zrobić dokument PDF, Word lub PowerPoint.

Galaxy Note 20 vs Note 10  w skrócie

Czas na szybkie podsumowanie. Jak co roku model z rysikiem nie wprowadza ogromnych zmian, ale oferuje pewne aktualizacje i poprawki w różnych obszarach. Główne różnice między Note 20, a Note 10 dotyczą:

  • wyglądu – Galaxy Note 20 jest większy i nie ma zakrzywień na ekranie,
  • aparatów – Note 20 ma nowsze czujniki, które są bardziej czułe na światło i lepszy teleobiektyw,
  • trybów fotografowania – Note 20 ma kilka nowych,
  • jakości nagrywanych filmów – 8K zamiast 4K, super-slow-motion w nowszej wersji,
  • procesora – nowszy chipset – Snapdragon 865 Plus lub Exynos 990 zamiast Snapdragona 855 lub Exynosa 9825
  • funkcji rysika – nowe możliwości, szybsza reakcja, nowe gesty.

Nowszy model dostępny jest też w wersji z 5G. Oczywiście różnica widoczna jest też w cenach. Note 10 jest tańszy niż Note 20. Trzeba jednak podkreślić, że choć Note 20 ma trochę ulepszeń, to jego poprzednik nie stał się przez to wcale nieatrakcyjny. To nadal bardzo dobre i szybki urządzenie o świetnych możliwościach fotograficznych. Więc, który model wybierzesz?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *