Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Przyśpieszamy Androida! – co zrobić aby smartfon działał szybciej

co zrobić aby smartfon działał szybciej

Poczciwy Android jest obecnie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym Jedną z największych zalet tego systemu jest jest jego elastyczność. Obsługuje on olbrzymią liczbę urządzeń o najprzeróżniejszych konfiguracjach. Ale z drugiej strony, jedną z największych wad, którą zapewne w końcu odnotuje każdy użytkownik tego systemu, jest spadek wydajności, co w oczywisty sposób przekłada się na komfort i wydajność pracy. Dzieje się tak ze względu na rosnącą liczbę zainstalowanych aplikacji i starzejące się podzespoły.

Android odpowiada za zarządzanie naszym smartfonem. jest odpowiedzialny za uruchamianie, jak i zamykanie poszczególnych procesów. Czym są te procesy? Ogólnie rzecz biorąc, są to programy wykonujące określone funkcje w systemie.Każdy taki proces korzysta z zasobów urządzenia, które przecież nie są nieskończone. I jeżeli uruchomimy jednocześnie zbyt wiele takich procesów, nasz telefon może się zawiesić. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest wyłączenie niepotrzebnych programów w tle. Ale to nie uchroni nas przed spadkiem wydajności systemu, spowodowanym innymi czynnikami. Więc co zrobić, aby nasza słuchawka działała tak, jak podczas pierwszego uruchomienia?

Co zrobić aby smartfon działał szybciej?

Porządek to podstawa. Regularne czyszczenie naszego systemu operacyjnego chroni nasze urządzenie przed zaśmieceniem. Otóż każda aplikacja generuje mnóstwo przeróżnych plików, które często później nie znajdują żadnego zastosowania w systemie. Czyli po prostu tworzą niepotrzebne śmieci, które powodują odczuwalny spadek wydajności urządzenia. Skuteczne w czyszczeniu telefonu są odpowiednie, specjalistyczne programy, które skanują pamięć i  usuwają “zanieczyszczenia”. Jednym z lepszych i popularniejszych tego typu aplikacji jest Clean Master

W celu oczyszczenia urządzenia, uruchamiany Clean Mastera, który po wstępnym skanowaniu pokaże nam, ile nagromadziło się śmieci w pamięci naszego telefonu. Te wartości mogą sięgać nawet rzędu kilku gigabajtów. Kiedy już uporamy się ze śmieciami, jakie znalazł ten program należy przejść do kolejnych kroków służących przyśpieszeniu naszego smartfona.

Android posiada wiele różnych funkcjonalności, które są de facto oddzielnymi aplikacjami. jednak przeciętny użytkownik smartfona wykorzystuje zaledwie niewielką część z nich. A to oznacza, że tak naprawdę wiele z nich jest zbędnym obciążeniem. Czemu tak się dzieje? Jądro systemu domyślnie uruchamia wszystkie procesy w celu zaoszczędzenia czasu podczas ich aktywacji. Dlatego też warto przyjrzeć się, które z nich są dla nas naprawdę niezbędne i po prostu wyłączyć pozostałe. Przyczyni się to do zwiększenia wydajności oraz wydłużenia czasu działania telefonu. W końcu mniejsza liczba procesów będzie pobierać mniej energii. W tym celu wchodzimy w menadżer aplikacji  w którym wybieramy  “Wszystkie”

Menadżer aplikacji

Następnie klikamy wybraną aplikację wybieramy “Wymuś zatrzymanie”. Należy pamiętać, iż wiele programów jest ze sobą powiązanych. Jeżeli tek jest, Android automatycznie wyświetli nam informujący o tym komunikat. Ale nie trzeba się tym przejmować. Wyłączanie procesów może jedynie spowodować, że nie będziemy otrzymywać od tych procesów powiadomień. Jeżeli wyłączymy tą metodą często używaną przez nas aplikację, będzie ona nieaktywna do czasu ponownego ręcznego uruchomienia jej.

Dobrym pytaniem jest, jakie programy możemy bezpiecznie wyłączać. Przede wszystkim będzie to dotyczyć, które są składowymi oprogramowania dostarczonego przez producenta telefonu. Jeżeli przykładowo posiadacie telefon od firmy Huawei, bez problemu możecie wyłączać wszystkie programy z przedrostkiem tego producenta. A zwolnione zasoby systemowe zostaną przeznaczone na obsługę pozostałych usług Androida.

Do tego warto pamiętać, że nie ma możliwości odinstalowania brandowanego oprogramowania. Jeżeli jednak chcemy pozbyć się tego, co narzuca nam producent, wtedy będziemy musieli zainstalować fanowską wersję Androida. Jednak to pozbawi nas gwarancji i powinno być zrobione przez profesjonalistę. Lepiej nie ryzykować uszkodzeniem telefonu.

Comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *