Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

biometria w smartfonach

Czy biometria w smartfonach jest bezpieczna?

Obecnie praktycznie każdy topowy smartfon posiada skaner odcisków palców lub siatkówki oka (lub odpowiednio Touch ID oraz Face ID dla iPhone’ów). A to oznacza, że już wkrótce te zastosowania staną się popularne również w coraz to tańszych telefonach. Twórcy smartfonów przedstawiają te technologie jako przyszłość w dziedzinie bezpieczeństwa. Jednak moim zdaniem biometria w smartfonach nie jest wcale taka wspaniała.

Biometria w smartfonach może korzystać z naszej twarzy, dwojga oczu lub jednego z 10 palców. Oczywiście są to “elementy” niepowtarzalne. Szanse na to, że ktoś ma taki sam odcisk palca wynoszą w okolicy 1 do 64 miliardów. To wielokrotnie więcej, niż jest teraz ludzi na świecie. Więc zabezpieczanie telefonów w ten sposób powinien gwarantować, że nikt ich nie odblokuje bez naszej pomocy lub bez zaplecza informatycznego FBI, które złamie cyfrowe szyfrowanie zapisanego w pamięci urządzenia skanu naszej twarzy lub palca.

Zobacz też: Jakie sieci komórkowe są najtańsze?

Jednak wcale nie jest tak różowo.Te mniej skomplikowane algorytmy można po prostu oszukać. Face ID, obecnie najlepszy system rozpoznawania twarzy został nie dawno oszukany przez azjatycką firmę specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie przy pomocy maski za 150 $. Wyjątkowo podobni do nas członkowie rodziny (już nie wspominając bliźniaków) mogą bez większego problemu uzyskać dostęp do naszego iPhone’a X.maska użyta do oszukania Face ID

Biometria w smartfonach nie chroni przed wszystkim

Ale ciągle nie doszedłem do najważniejszej kwestii. Kiedy kolega z pracy przypadkiem podejrzy kod PIN do mojego telefonu, mogę go po prostu zmienić. I mogę to robić niemal dowolną liczbę razy. To samo z wszelkimi hasłami. Jednak jeżeli ktoś  zrobi nam kilka dokładnych zdjęć, by móc wygenerować skan 3D naszej twarzy lub siatkówki oka (a przecież w dzisiejszych czasach kamery są wszędzie) lub uda mu się zebrać nasze odciski palców (które zostawiamy wszędzie tam, gdzie czegoś dotkniemy) lub również je sfotografować, to mamy problem.

Oferty bez telefonu na abonament

Nie zmienimy twarzy. Nie kupimy nowych palców. Biometria w smartfonach, czy biometria w ogóle może jest bardzo wygodna, jednak w niedalekiej przyszłości może się okazać, że zamiast martwić się o to, żeby nikt nie podejrzał naszego kodu PIN, będziemy wszędzie chodzić w rękawiczkach i bluzach z kapturem.

Oczywiście jest to dość mroczna i mało prawdopodobna wersja przyszłości. Ale poleganie na starych sprawdzonych hasłach z wieloma znakami zawsze będzie bardzo skuteczne. Przynajmniej do czasu, aż popularne nie staną się komputery kwantowe, które będą z łatwością łamać takie hasła. Ech przyszłość, rysuje się w kolorowych barwach dla naszego bezpieczeństwa 😉

Sprawdź też: najtańszy abonament rodzinny.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *