Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Telefon & Pogoda

Aplikacja pogodowa do… zbierania prywatnych danych

AccuWeather jest jedną z najpopularniejszych aplikacji pogodowych tak na iOS, jak i na Androida. Z resztą sam z niej korzystam. Ale w tej chwili zastanawiam się, czy jej nie zmienić. Jak się okazuje, aplikacja ta w wersji na iOS ma pewną funkcję, która potencjalnie może zagrażać mojej (jak i Waszej) prywatności.

Zobacz też: Abonament rodzinny duet – ranking

Prognoza pogody dla Twojej prywatności

W celu lepszego prezentowania nam pogody, AccuWeather sprawdza (za naszym pozwoleniem) nasze dokładne współrzędne GPS. Dzięki temu zawsze zobaczymy pogodę dla miejsca w którym się znajdujemy. Jest to zwłaszcza przydane, jeżeli dużo podróżujemy. Jednak jeżeli nie chcemy z tego korzystać, możemy wyłączyć taką opcję.

Zezwolenie dla AccuWeather

Wszytko wygląda jak należy. Jednak jak odkrył Will Strafach, aplikacja oprócz sprawdzania dla nas pogody, przesyła wiele informacji o nas na witrynę revealmobile.com. Do tych informacji należą nasze koordynaty GPS, nazwa routera Wi-Fi, z którym jesteśmy w danym momencie połączeni (co także może służyć do ustalenia naszego położenia) oraz to, czy mamy włączony Bluetooth.

Zobacz też: Tanie abonamenty bez smartfona w ofercie

Czarne chmury nad AccuWeather

Sam fakt, że aplikacja pogodowa gromadzi i przesyła takie dane jest co najmniej podejrzane. A zdaniem Willa Strafacha, Właściciele aplikacji nawiązali współpracę z firmą Reveal Mobile, aby móc w przyszłości wykorzystywać takie dane w celach zarobkowych. I gdyby nie działania pana Strafacha, może to doszłoby do skutku.

Zobacz też: Ranking sieci komórkowych

Aha, żeby było ciekawiej, aplikacja przesyłała część  danych nawet jeżeli nie zezwoliliśmy jej na korzystanie z modułu GPS. Ciekawe, czy są inne aplikacje, które stosują podobne metody. Tak AccuWeather, jak i Reveal Mobile odcinają się od wszelkich spekulacji, a twórcy aplikacji zablokowali już przesyłanie tych informacji (oczywiście pod warunkiem, że nie udzielimy zgody), jednak niesmak pozostał.

Póki co wielu użytkowników postanowiło zrezygnować z tej apki. Ja osobiście nie będę niczego takiego sugerował, jednak cała ta sytuacja pokazuje, że w dzisiejszych czasach nigdy nie wiadomo skąd może przyjść zagrożenie dla naszej prywatności. W końcu kto by się spodziewał gromadzenia takich danych przez pogodynkę?

Zobacz też: Internet domowy 100 Mbps ranking

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *