Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Android Q

Android Q – co nowego przyniesie?

Wielu wciąż jeszcze nie ma i jeszcze długo (albo wcale) mieć nie będzie Androida P, a tymczasem już słychać wieści kolejnej wersji systemu. Jakie nowości ma ze sobą przynieść Android Q? W maju br. odbędzie się konferencja deweloperska Google, podczas której poznamy zapewne szczegóły. Póki co wiemy o czternastu nowościach.

Zobacz gdzie najtańszy internet domowy i abonament bez telefonu.

Android Q – lista nowości

Pierwsza zmiana, o której być może już słyszeliście to funkcja rozpoznawania twarzy 3D. Już dziś korzystają z niej niektórzy producenci, ale razem z Androidem Q stanie się ona znacznie bardziej powszechna.

Zmieni się też zarządzenie powiadomieniami. Powstanie nowe menu, w którym znajdziemy takie możliwości jak pokaż po cichu, ukryj, pokaż powiadomienia o niskim priorytecie. Będziemy mogli także zablokować pojawianie się powiadomień.

Cofanie aplikacji do starszej wersji. To funkcja, która może bardzo ułatwić życie. Bywa, że nowsza wersja aplikacji wcale nie jest lepsza, a czasem nawet działa zupełnie nieprawidłowo. Teraz, żeby wrócić do starszej wersji, trzeba się trochę napocić, a z Androidem Q sprawa będzie prosta.

Kolejna informacja ucieszy zapewne zwłaszcza sportowych maniaków. Razem z kolejną wersją systemu, smartfony będą w stanie bez dodatkowej aplikacji rozpoznać czy użytkownik zażywa sportu. Zapewni to funkcja rozpoznawania aktywności fizycznej.

Pośród nowości znalazła się też możliwość nagrywania ekranu. Do tej pory można było nagrywać działania podejmowane na smartfonie jedynie przy użyciu zewnętrznej aplikacji. Razem z Androidem Q nie będzie już potrzebna.

Nowsza wersja systemu da nam też możliwość korzystania z najnowszego standardu zabezpieczeń sieci WiFi – WiFi WAP3. Na swoich smartfonach zobaczymy też wskaźnik łączności 5G w postaci symboli 5G i 5G+.

Sprawdź też sieci komórkowe i najtańszy abonament rodzinny.

Android Q – prywatność i bezpieczeństwo

Następny punkt na liście dotyczy blokowania dostępu aplikacji do schowka. Póki co, każda aplikacja ma do niego łatwy dostęp, ale wraz z kolejną wersją Androida będzie musiała zdobyć do tego uprawnienia.

Nowy Android

Następna nowa funkcja dotyczy ustawień prywatności. W menu szybkich ustawień znajdziemy opcję Sensor Privacy, która umożliwi wyłączenie niektórych czujników smartfona w razie obawy o dane, które gromadzą. Będziemy mogli korzystać też z chipa prywatności. Pojawi się na dole ekranu i będzie nas informował o czy i jakie dane zbiera dana aplikacja. Będziemy też mogli wyłączyć takie działanie aplikacji korzystając z dostępu do odpowiednich skrótów.

Nowy Android zapewni większe bezpieczeństwo plików na zewnętrznych nośnikach. Chodzi o dane w postaci zdjęć, filmów i plików muzycznych umieszczone na karcie pamięci. Do pierwszych dwóch nieuprawnione aplikacje nie będą miały żadnego dostępu, a do plików muzycznych, będzie on ograniczony. Także informacje na temat naszej lokalizacji będą bezpieczne, ponieważ Android Q wprowadzi nowe opcje ustawień dotyczących pozwolenia na dostęp do lokalizacji.

Kolejna ciekawa nowość to skrót ratunkowy. Zobaczymy go zawsze po tym, jak przytrzymamy przycisk zasilania. Obok standardowych ikonek wyłączenia, restartu i screenshot’a pojawi się jeszcze dodatkowy skrót Emergency. Będziemy mogli użyć go w sytuacjach zagrożenia naszego bezpieczeństwa.

Na sam koniec informacja, która chyba nikogo nie zaskoczy – Android Q to Android 10.

Jak Wam się podobają nowości kolejnej wersji systemu Google’a?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *