Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

O co chodzi z tym szkłem? – Gorilla Glass

Bardzo możliwe, że do tej pory słyszeliście o czymś takim jak Gorilla Glass. Jest to nazwa technologii, która sprawia, że szkło w niej wykonane jest bardziej odporne na pęknięcia i zadrapania. Szkło firmy Corning jest coraz bardziej popularne w telefonach i tabletach, ale też i innych urządzeniach posiadających ekrany, jak np. laptopy. Stoi za tym bardzo prosty fakt; z roku na rok kupujemy coraz droższe smartfony i wymiana pękniętego ekranu staje się czasami tak droga, jak nowy telefon. Stosowanie odpornego na uszkodzenia szkła może często uchronić nas od dodatkowych kosztów.

Gorilla Glass to opracowane przez firmę Corning chemicznie hartowane szkło z alkalicznego glinokrzemianu – oczywiście taki materiał nie występuje w naturze. Firma ta jeszcze przed swoim sukcesem w 2010 roku rozwijała technologie związane ze wzmacnianym szkłem, jednak to boom na smartfony z coraz większymi wyświetlaczami przyniósł prawdziwy rozkwit dla Gorilla Glass. Obecnie to szkło jest obecne w miliardach urządzeń.

Technologia ta pozwala na zaskakująco wiele, jednak nie sprawi, że telefon będzie niezniszczalny. Istnieje obecnie 5 wersji tego materiału. Poniżej omówimy pokrótce każdy z nich.

Główne różnice pomiędzy wersjami Gorilla Glass

Generacja 1 – zadebiutowała na przełomie 2005 i  2006 roku, ale to wejście na rynek pierwszego iPhone’a w 2007 wprowadziło Gorilla Glass na salony. Na życzenie Apple’a wyświetlacz pierwszego iPhone’a został miedzy innymi pokryty specjalną warstwą posiadającą właściwości lipofobiczne, dzięki którym na ekranie nie zostawały smugi i odciski. Ostatecznie Corning był w stanie przekonać producentów smartfonów do umieszczenia pierwszej generacji swojego produktu na 250 modelach różnych urządzeń.galaxy-s6

Generacja 2 – wprowadzona na rynek w 2012 roku, była o 20% cieńsza od poprzednika i była w stanie wytrzymać bez pęknięć do 50 kilogramów obciążenia. W tamtym roku Gorilla Glass trafiło na 600 milionów urządzeń, a wśród nich był między innymi Samsung Galaxy S3. Głównym atutem tej wersji było jej odchodzenie.

Generacja 3 – Corning skupiło się tym razem na wzmocnieniu wytrzymałości. Według firmy, GG 3 była trzykrotnie bardziej odporna od poprzedniej i zapobiegała co trzeciemu możliwemu zadrapaniu ekranu. Wprowadzona w 2013 roku generacja trafiła między innymi do Galaxy S4, Moto G czy Moto X.

Generacja 4 – w 2014 Corning postanowiło wzmocnić GG4 w taki sposób, aby szkło było przede wszystkim odporne na uszkodzenia spowodowane przez upadek np. przy wyjmowaniu z kieszeni. Według danych zebranych przez firmę, aż 70% uszkodzeń związanych z ekranem było spowodowanych właśnie w ten sposób. Według producenta GG4 – obecne między innymi w Galaxy Note 5 – jest dwukrotnie mocniejsze od poprzednika.Samsung-Galaxy-S4

Generacja 5 – tym razem producent Gorilla Glass chwali się czterokrotnie mocniejszym szkłem w porównaniu do poprzedniej wersji. Corning zapewnia, że GG5 wytrzyma upadek z wysokości 1,6 metra i uchroni wyświetlacz przed rozbiciem w 80% przypadków przy upadku z wysokości 1 metra na bardzo twarde nawierzchnie.

Niektórzy producenci postanowili opracować swoje wersje wzmacnianego szkła, jak np. Sony. Alternatywą dla Gorilla Glass jest Dragontail, bardzo popularny w chińskich smartfonach. A czy Wasze telefony mają wzmacniane ekrany z Gorilla Glass? Możecie sprawdzić to tutaj, na stronie producenta.

 

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *