Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

jak zresetować iPhone

Użytkownicy iPhone’a mogą rozpoznać czy dana aplikacja ich podsłuchuje

Całkiem niedawno pisaliśmy o wsparciu ochrony prywatności użytkownika wprowadzonym przez Apple. Jednak na tym nie koniec. Jeśli korzystasz z iPhone’a, to być może, zauważyłeś maleńką kropeczkę, w prawym górnym rogu wyświetlacza. Jej obecność jest przejawem polityki Apple’a. Informuje ona czy dana aplikacja korzysta z aparatu lub mikrofonu urządzenia. Pomarańczowy kolor oznacza, że w użytku jest mikrofon. Zielona wskazuje na kamerę bądź kamerę i mikrofon jednocześnie.

Podsłuch smarfona

Podsłuch na telefonie komórkowym to nowoczesne programy, które działają bardzo dyskretnie i najczęściej nie są widoczne na liście zainstalowanych aplikacji. Oprogramowanie szpiegowskie może powodować nietypowe zachowanie się smartfona lub inne objawy, których wcześniej nie było. Niepokojącym sygnałem może być to, że telefon wspomina o informacjach, których mu nie przekazywaliśmy.

Kolorowe kropki pojawiające się nad baterią

Czternasta odsłona systemu operacyjnego iOS jest wyposażona w kilka narzędzi, pozwalających użytkownikowi w lepszy sposób kontrolować swoją prywatność podczas korzystania z telefonu. Jednym z takich rozwiązań są kolorowe kropki. Pozwalają one określić czy dana aplikacja używa któregoś z urządzeń, służących nagrywaniu dźwięku lub obrazu. Kiedy nad ikoną zasięgu, baterii i sieci pojawia się malutka kropeczka w kolorze pomarańczowym, oznacza to, że mikrofon jest włączony. Pojawia się ona, gdy korzystasz np. z aplikacji Voice Memo, włączasz Siri bądź po prostu prowadzisz rozmowę przez telefon.
Zielony kolor kropki to z kolei oznaka włączonego aparatu, albo aparatu i mikrofonu jednocześnie. Na przykład jeśli nagrywasz filmik na InstaStories – kropka zmieni kolor na zielony. Oznacza to, że aparat i mikrofon są włączone. Podobnie dzieje się podczas rozmowy na FaceTime’ie.

Korzystanie z aplikacji a podsłuch

Aby sprawdzić która aplikacja na iPhone’a używa mikrofonu lub aparatu wystarczy uruchomić centrum sterowania telefonem, gdy zobaczysz kropkę. Na przykład jeśli korzystałeś z Facebooka, powinieneś zobaczyć komunikat ,,Facebook niedawno” oraz którąś z ikon – telefonu lub mikrofonu. Bardzo niebezpieczne mogą okazać się proste aplikacje z różnorodnymi filtrami, które cały czas przechwytują obraz z kamery i dźwięk z mikrofonu naszego urządzenia. Dlatego należy zawsze zwracać uwagę na to, kto odpowiada za produkcję tych programów i zrezygnować z instalowania tych pochodzących z podejrzanych źródeł.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *