Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

T-Mobile ostrzega przed vishingiem

Cyberprzestępczość w czasie pandemii jeszcze bardziej wzrosła. Oszuści handlują kryptowalutami, dzwonią i zachęcają do instalacji aplikacji mobilnej, a także kuszą nagrodami pieniężnymi. T-Mobile ostrzega także przed vishingiem.

Vishing – co to jest?

Vishing (tzw. voice phishing) to forma przestępstwa, która polega na wyłudzeniu prywatnych danych przy wykorzystaniu połączenia telefonicznego. Przestępca podszywa się pod osoby lub instytucje godne zaufania i wykrada od nieświadomych rozmówców ich dane osobowe. Podczas rozmowy telefonicznej dzwoniący starają się namówić nieświadomego odbiorcę do podania np. danych do logowania do bankowości online. Mogą również prosić o zainstalowanie aplikacji mobilnej. Vishing opiera się na zastosowaniu różnych metod socjotechnicznych mających na celu skłonienie rozmówcy do zrealizowania planu przestępcy.

T-Mobile ostrzega przed utratą danych

Uwaga! W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele zgłoszeń dotyczących połączeń od osób podających się za przedstawicieli instytucji handlujących kryptowalutami. Nieautoryzowana osoba kontaktuje się z abonentami T-Mobile w celu zachęcenia ich do inwestowania w bitcoiny. Może być to próba wyłudzenia danych zwana vishingiem – podaje sieć T-Mobile

Każda rozmowa z oszustami może przebiegać nieco inaczej, ale scenariusz zaobserwowany przez T-Mobile jest bardzo podobny. Oszuści mogą przejąć kontrolę nad urządzeniem, na którym została zainstalowana aplikacja. Umożliwia ona zdalny dostęp do smartfonu ofiary oszustwa. Po instalacji rzekomej aplikacji mobilnej umożliwiającej odbiór nagrody, przestępcy mogą zyskać informację o danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej, do skrzynek pocztowych, kart płatniczych, zasobów korporacyjnych, jeśli abonent T-Mobile korzysta z laptopa służbowego do celów prywatnych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie należy podawać nikomu swoich poufnych danych i skontaktować się z Biurem Obsługi Abonenta T-Mobile lub zgłosić tę sytuację na policję. Ostrzeżenie powinni wziąć sobie do serca także abonenci innych sieci telekomunikacyjnych, ponieważ tego typu oszustwa prowadzone są na szeroką skalę, bez względu na to, w jakiej sieci posiada swój numer potencjalna ofiara. Najważniejszą zasadą, jaką należy zapamiętać, to zachowanie nieufności wobec nieznanych numerów. Najmniejsze wątpliwości, powinny pobudzić naszą czujność i zwiększyć ostrożność wobec dzwoniącego.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *