Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Router TP-LINK TL-WR940N

Router Wi-Fi 6E Xiaomi – co nam da?

Xiaomi rozpoczyna niedługo w Chinach sprzedaż swojego pierwszego routera Wi-Fi 6E. Jest nim Mi Router AX6000, który oferuje wsparcie dla technologii Wi-Fi 6 Enhanced i umożliwia osiągnięcie prędkości sięgającej 6000 Mb/s

Xiaomi Mi Router AX6000

Router Xiaomi Mi Router AX6000 jest to 6 Gbit/s, które dzielą się na:

–> 4804 Mbit/s – 4 jednoczesne strumienie danych w paśmie 5 GHz
–> 574 Mbit/s – 2 jednoczesne strumienie danych w pasmie 2,4 GHz
–> 583 Mbit/s – przepływność zarezerwowana dla urządzeń AloT

Nowy router chińskiego giganta obsługuje pasmo 6 GHz, czyli nielicencjonowany zakres od 5925 MHz do 7125 MHz. Dzięki temu potrafi on zagospodarować dodatkowe szerokie kanały, które nie są używane przez inne urządzenia. Dzięki temu sprzęt Wi-Fi 6E ma do dyspozycji aż 7 kanałów o szerokości 160 MHz każdy. Powinno to rozwiązać problem z dostępem do łączności w momencie, kiedy każdy w okolicy korzysta z Internetu. Problem taki pojawia się coraz częściej, gdy do codziennego życia uczniów zostały wprowadzone zdalne lekcje.

Urządzenie to pozwala na obsługę pasma 4×4 160 MHz, zamiast standardowego 4×4 MHz, stosowanego w klasycznych routerach Wi-Fi 6. Router oferuje także modulację 4K QAM – dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie prędkości pobierania danych wynoszących nawet 6000 Mb/s. W zestawie portów znajdziemy szybkie złącze Ethernetowe o obsłudze szybkości 2,5 Gb/s oraz standardowe, gigabajtowe złącze. Stabilność oferowanego sygnału ma zapewnić zestaw sześciu wzmacniaczy sygnału od Qualcomma, co pozwoli na uzyskanie mniejszej straty prędkości w pomieszczeniach oddzielonych ścianą. Sprzedaż modelu Xiaomi Mi Router AX600 wystartuje 8 stycznia – jego cena to 599 juanów, co przekłada się na kwotę okło 350 złotych netto.

Czy trzeba zmienić router?

Właściwie to nie trzeba, bo nawet jeśli kupisz telefon czy laptop obsługujący Wi-Fi 6E, będzie on z powodzeniem działał w sieci Wi-Fi 6, Wi-Fi 5 czy Wi-Fi 4. Jeśli jednak planujesz większą modernizacje domowej sieci w tym roku, to rozejrzyj się za routerem z Wi-Fi 6E. Pierwszym takim modelem na rynku jest gamingowy Asus ROG Rapture GT-AXE 11000. Ale lada moment pojawią się kolejne, być może w bardziej przystępnych cenach. Warto zabezpieczyć się na przyszłość, ponieważ wiele zmieni się niedługo w kierunku pracy zdalnej i pewnie więcej osób w Twojej okolicy będzie korzystało z Wi-Fi w domu bardziej intensywnie.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *