Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Nowy modem 5G z prędkości 10 GB/s

Czwarta generacja modemów 5G wyniesie wydajność piątej generacji na zupełnie nowy poziom. Qualcomm zapowiedział właśnie produkcję modemu Snapdragon X65.

10 Gb w sieci 5G

Co prawda zaawansowane rozwiązania światłowodowe już dawno przekroczyły granicę 10 Gb/s. Jednak stosuje się je tylko w centrach danych oraz w instalacjach infrastrukturalnych. W zasięgu sieci biurowych oferowane połączenie maksymalne wynosi 10 Gb/s. To właśnie funkcjonalność modemu Snapdragon X65 umożliwia pobieranie danych z prędkością 10 Gb/s.

Snapdragon X65

Qualcomm zaprezentował niedawno swój najnowszy modem 5G, Snapdragon X65. Producent może pochwalić się imponującym kamieniem mailowym, ponieważ to pierwszy na świecie 10-gigabajtowy modem 5G. Mimo, że różnica w prędkości w stosunku do poprzednika nie jest duża (Snapdragon X60 uzyskuje 7,5 Gb/s) to jednak tym razem producent obiecuje transfery, które zarezerwowane były wcześniej jedynie dla połączeń etharnetowych lub innych przewodowych. Rozwój modemów 5G nie polega tylko na zwiększeniu maksymalnej prędkości pobierania danych. Qualcomm dba również o minimalizację zużycia energii. Podstawą jest w tym przypadku wdrożenie nowej architektury oraz obsługa rozwiązań przewidzanych w standardzie 3GPP Release 16. Jest to pierwsze takie rozwiązanie na rynku. Algorytmy sztucznej inteligencji monitorują efektywność poszczególnych anten i w ten sposób przełączają się na te, które np. nie są zakryte przez rękę użytkownika. Dzięki takim rozwiązaniom, smartfon może komunikować się z siecią 5G poprzez transmisję z mniejszą mocą. Technologia Qualcomm 5G PowerSave 2.0 pozwoli na zmniejszenie poboru mocy. Naturalnie, dziś trudno jest wykorzystać możliwość chipa, który wyprzedza aktualne trendy. Jednak istotną zaletą układu jest to, że będzie można go aktualizować. Jego przeznaczeniem jest raca na flagowcach, co jest istotnym plusem, ponieważ producenci sztandarowców dbają o wsparcie.

Użyteczność

Możemy śmiało stwierdzić, że mało prawdopodobne jest, że jakiś operator na świecie zbuduje sieci 5G, która skorzysta z pełnych możliwości Snapdragona X65. Qualcomm przyjął jakiś czas temu nowa strategię. Polega ona na tym, że kazda nowa generacja modemów ma dwóch reprezentantów. Jednym z nich jest flagowy układ, a drugim układ, który bazuje na tych samych fundamentach, ale jest trochę ,,okrojony”

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *