Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

sieć 5G

Dziś Plus uruchomia pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce

7 maja Plus zapowiedział, że już w poniedziałek, 11 maja, uruchomi pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce. Już dziś mieszkańcy 7 miast będą mogli sprawdzić jej działanie. W zasięgu sieci znajdzie się póki co 900 tys. osób. Wszyscy, którzy zaopatrzyli się w telefony obsługujące 5G będą mogli z satysfakcją przekonać się jak ta technologia podniesie komfort korzystania z internetu w komórce. Póki co, będą mogli z niej skorzystać mieszkańcy siedmiu miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia.

Sieć 5G Plus – trochę danych technicznych

Operator poinformował, że 5G będzie działać na częstotliwości 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Wybór takiej częstotliwości pozwala na przesyłanie większej ilości danych przy większych szybkościach i objęcie zasięgiem większego obszaru szybkim transferem danych. Chociaż więc częstotliwość 3,4-3,8 GHz  o paśmie 80 MHz umożliwia osiąganie większych prędkości, to według zapewnień Jacka Felczykowskiego, Członka Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus, ma gorsze właściwości propagacyjne.

Drugi etap

Na ten moment sieć 100 nadajników będzie emitować sygnał na obszarze siedmiu miast wspomnianych na początku. Tymczasem rozpoczęły się już prace związane z instalacją kolejnych przeszło 600 stacji w Warszawie i jej okolicach. Drugi etap będzie więc oznaczał objęcie zasięgiem sieci 5G całej Warszawy i okolicznych miejscowości (ponad 2 mln osób). Według planów ten etap zostanie ukończony w pierwszych miesiącach 2021 roku. Nadajniki 5G dostarcza firma Ericsson.

Jakie prędkości transferu zapewni sieć 5G Plusa? Wykorzystanie częstotliwości 2,6 GHz pozwoli osiągnąć prędkość transferu do 600 Mb/s bez agregacji. Będzie można oglądać filmy w ultra wysokich rozdzielczościach, a transmisje sportowych wydarzeń i różne programy w wysokiej rozdzielczości (4K lub nawet 8K). Różnica będzie więc odczuwalna, choć nie jest to jeszcze pełne wykorzystanie możliwości sieci 5G. O tym będzie można się przekonać dopiero w dalszych etapach, kiedy Plus zbuduje sieci na innych częstotliwościach i wprowadzi dodatkowe technologie.

5G Plus korzyści

Ostatnie półrocze było dla Plusa dobrym okresem. Odnotowywał wzrost bazy przejętych klientów, a to świadczy o zainteresowaniu jego ofertą. Być może sieć 5G Plusa pomoże mu utrzymać tę tendencję. W końcu chyba każdy, kto zainwestował w urządzenie obsługujące 5G, chciałby się przekonać jak ono działa. Na ten moment tylko Plus daje taką możliwość. Kiedy do tego dodamy, że w tej chwili Plus oferuje najtańszy abonament, sprawa wydaje się oczywista. Plus ma czym konkurować z innymi dużymi operatorami. Teraz czekamy na ich odpowiedź.

Plus Kontakt

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *