Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Bank Pekao rozwija proces zakładania kont przez selfie

Bank Pekao rozszerza możliwość otwierania rachunków za pomocą selfie. Dzięki temu klienci będą mogli wprowadzać dane z dowodów osobistych poprzez zbliżenie dokumentu do smartfona.

Jak to wygląda w praktyce?

Bank Pekao kończy pracę nad wdrożeniem nowego procesu zakładania rachunków przez aplikację PeoPay, czyli selfie 2.0. Selfie 2.0 został zaprojektowany ,,od zera” w wersji aplikacji PeoPay na platformy Android i iOS. W procesie tym zostanie wykorzystany nowy sposób odczytania danych z dowodów osobistych. Odczyt danych z dowodu osobistego jest przygotowany wspólnie ze startupem Identt, z którym Bank Pekao już wcześniej współpracował przy wdrożeniu zdalnej weryfikacji tożsamości. Praca nad projektem odbywa się całkowicie zdalnie, już po rozpoczęciu wiosennego lockdownu. Klient nie będzie musiał robić zdjęć obu stronom dokumentu. Wystarczy, że przyłoży dowód do zbliżeniowego czujnika NFC w smartfonie. Dzięki temu wszystkie dane z dokumentu trafią do aplikacji. Jednak nie każdy będzie mógł skorzystać z tej opcji – usługa będzie dostępna tylko dla osób, które posiadają nowy dowód, z tzw. warstwą elektroniczną.

Czemu to ma służyć?

Nowa usługa ma poprawić doświadczenie użytkownika podczas korzystania z aplikacji PeoPay. Odczytywanie danych z dowodu przez NFC ma trwać krócej i być wygodniejsze dla użytkowników. Wykonywanie zdjęć z obu stron dokumentu było mniej wygodne i zabierało więcej czasu. To jednak nie wszystko, fotografia zapisana w systemie ma być lepszej jakości, co ulepsza jakość systemów weryfikujących. Jeśli fotografia posiadacza dowodu będzie lepszej jakości, to ma to kluczowe znaczenie dla systemów weryfikujących tożsamość użytkownika. Aktualnie w Pekao trwa pilot tego rozwiązania, pełne wdrożenie jest planowane na II kwartał tego roku.

Aplikacja mobilna a odczytywanie danych

Nowa usługa, oferowana przez Pekao powstaje przy współpracy z fintechem Identt. Do tej pory jedyna aplikacją mobilną, która umożliwiała odczytanie danych z dowodów osobistych za pośrednictwem czytnika zbliżeniowego w smartfonie był eDO APP, autorstwa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Funkcja ta wykorzystywana jest m.in. do weryfikacji tożsamości w sieci czy podpisywania plików.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *