Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Apple przedstawił iOS 14 na WWDC 2020 – oto nowości!

Miłośnicy iPhone’ów pewnie zastanawiali się jakie zmiany przyniesie kolejna wersja systemu. Wczorajsza impreza organizowana przez Apple – WWDC 2020 – pokazała, że będzie ich sporo, a wiele z nich z pewnością wywoła uśmiech na twarzach użytkowników. Z tego artykułu dowiecie się nie tylko jakie nowości przyniesie iOS 14, ale też kiedy pojawią się aktualizacje i jakie urządzenia obejmą.

iOS 14 – widżety na pulpitach

Widżety same w sobie to żadna nowość, jednak iOS 14 nieco pozmienia w tym, na ile będzie z nich można korzystać na iPhone’ach. Do tej pory można je było umieszczać tylko w sekcji Dzisiaj. Nie było możliwości umieszczenia ich gdzieś między ikonkami aplikacji. Teraz to się zmieni. Widżety będzie można ustawić także na ekranach z aplikacjami.

Co więcej, będziemy mieli widżety dostępne w różnych rozmiarach. Ich wygląd i wielkość będziemy mogli dopasować do swoich preferencji. Jeśli ktoś zechce, będzie mógł nawet stworzyć sobie cały stos różnych widżetów i przełączać się między nimi. Zresztą oprogramowanie ma też robić to za nas automatycznie. Na wierzchu będzie umieszczać rekomendowany widżet w zależności od pory dnia i naszych nawyków.

iOS 14 widżetyAutomatyczna segregacja aplikacji

iOS14 wprowadzi App Library, czyli dodatkowy panel z aplikacjami pogrupowanymi automatycznie przez oprogramowanie. Dzięki nowej funkcjonalności łatwiej będzie szybko skorzystać z ostatnio zainstalowanych aplikacji czy też polecanych. Inne sekcje w jakich aplikacje mają być grupowane to kategorie: społecznościowe, rozrywka czy gry.

App LibraryiOS 14 i obraz w obrazie

Funkcja ta jest dostępna w iPada’ch, a teraz otrzymają ją też iPhone’y. Jeśli będziesz oglądać film i nagle otrzymasz ważną wiadomość, będzie szmógł zminimalizować okno z filmem do małego pływającego okienka i nie przerywając seansu odpowiedzieć. Obraz w obrazie domyślnie będzie działać w Apple TV oraz FaceTime. Inne aplikacje też będą mogły oferować tę funkcję o ile programiści je odpowiednio przystosują.

App Clips – korzystaj z aplikacji bez instalacji

iOS 14 wprowadzi też bardzo ciekawą funkcję App Clips. Dzięki niej w pewnych sytuacjach nie będziesz musiał pobierać całej ciężkiej aplikacji, żeby skorzystać z pewnej jej funkcjonalności. Przykład? Powiedzmy, że chcesz wypożyczyć hulajnogę. Podchodzisz do niej, skanujesz kod QR albo tag NFC, a Twój iPhone od razu pobiera z App Store jedynie fragment aplikacji potrzebny, żeby zapłacić. To rozwiązanie jest połączone z kontem Apple oraz z Apple Pay, więc nie trzeba zakładać jakiś kon lub podawać numeru swojej karty płatniczej.

App Clips będą się sprawdzać także w kawiarniach, restauracjach albo kinach. W zasadzie przydadzą się wszędzie, gdzie dzięki skorzystaniu z aplikacji możesz skorzystać z usługi.

App Clips

iOS 14 i mała Siri

Wszyscy, którzy korzystają z wirtualnej asystentki Apple – Siri – wiedzą, że do tej pory wyświetlała się w trybie pełnokranowym. Nowa wersja systemu przyniesie tu sporą zmianę. Teraz kiedy wywołacie Siri, na ekranie wyświetli Wam się jedynie mała ikonka nasłuchiwania. Także “odpowiedzi” Siri będą zajmować mniej miejsca.

Co do samej Siri, zyska pewną nową umiejętność. Będzie można jej polecić wysłanie do kogoś wiadomości głosowej. Teraz automatycznie konwertuje wiadomość na tekst, a z nadejściem aktualizacji, będzie mogła wysyłać także pliki audio.

iOS 14 SiriiOS 14 i aplikacja Translate

Aktualizacja systemu może nam bardzo pomóc w rozmowach z obcokrajowcami. Apple stworzyło nową aplikację Translate, która będzie tłumaczyć romowy w czasie rzeczywistym. Niestety choć obsługuje 11 języków, nie ma wśród nich polskiego…

iMessage po nowemu

iOS 14 to także zmiany w iMessage. Pierwsza z nich dotyczy sposobu segregacji konwersacji. Obecnie są porządkowane chronologicznie. Po aktualizacji będziemy mogli ważniejsze dla nas konwersacje przypiąć na początku listy, żeby nie zmieniały swojego miejsca, kiedy tylko wymienimy wiadomość z inną osobą.

Kolejna zmiana dotyczy wiadomości grupowych. Użytkownicy zyskają możliwość odpowiadania na konkretne wiadomości, co uczyni wątki bardziej przejrzystymi. Zyskamy też opcję wzmiankowania poszczególnych użytkowników i możliwość zmiany grupowego avatara.

Ostatnia zmiana to uaktualnione personalizowane Memoji. Jest więcej fryzur, więcej, naklejek i akcesoriów.

iMessage w iOS 14Odświeżone Mapy i nowości a CarPlay

iOS 14 zostało przygotowane także z myślą o kierowcach, więc otrzymamy odświeżone Mapy i nowości w CarPlay. Co się zmieni w Mapach? Zaktualizowane zostały mapy takich krajów jak: Wielka Brytania, Irlandia, Kanada. Aplikacja będzie też dostosowana do samochodów elektrycznych. Weźmie pod uwagę stopień naładowania akumulatora i punkty ładowania na trasie, te kompatybilne z danym modelem pojazdu.

Dodatkowo pojawi się nawigacja rowerowa oraz bogaty zestaw lokalnych przewodników. Dzięki nim łatwiej będzie znaleźć ciekawe miejsca.

Mapy iPhoneA co się zmieni w CarPlay? Pojawią się nowe tapety do wyboru oraz aplikacje pomagające znaleźć parkingi, stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz restauracji typu drive-through.

Jest też funkcja, dzięki której iPhone będzie mógł zastąpić kluczyki do samochodu. Niestety na ten moment będą mogli z niej skorzystać jedynie posiadacze samochodów  nadchodzącej serii 2021 BMW 5. Apple spodziewa się jednak dużego zainteresowania także ze strony innych producentów samochodów, więc być może za parę lat więcej osób będzie mogło rzeczywiście skorzystać z tej nowości.

Mapy i CarPlay w iOS 14iOS 14 – możesz zmienić domyślne aplikacje

Sporo osób czekało na zapowiadaną już długo możliwość zmiany domyślnych aplikacji. Teraz wreszcie będzie można samemu wybrać sobie z jakiej przeglądarki czy aplikacji pocztowej będziemy korzystać. W końcu niejeden chętnie zamieniłby Safari na Chrome czy Operę.

iOS 14 – kiedy i dla jakich modeli?

Mamy dobrą wiadomość, wszystkie modele, które otrzymały aktualizację do iOS 13 będą też kompatybilne z nowszą wersją systemu. Lista urządzeń, które otrzymają aktualizację obejmuje więc:

 • iPhone 6s,
 • iPhone 6s Plus,
 • iPhone 7,
 • iPhone 7 Plus,
 • iPhone 8,
 • iPhone 8 Plus,
 • iPhone X,
 • iPhone XS,
 • iPhone XS Max,
 • iPhone XR,
 • iPhone 11,
 • iPhone 11 Pro,
 • iPhone 11 Pro Max,
 • iPhone SE,
 • iPhone SE (2 generacja)
 • iPod touch 7G

A kiedy doczekamy się aktualizacji? Publiczna wersja beta iOS 14 pojawi się w lipcu, a ostateczna wersja najprawdopodobniej we wrześniu.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *