Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Aplikacja ,,Zaszczepieni”

Zaszczepieni to aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Jesteśmy gotowi na wprowadzenie elektronicznego potwierdzenia szczepienia, ale nie będzie to żaden paszport uznawany w przestrzeni międzynarodowej. Zaszczepieni będą mogli pobrać kod QR z informacją, kiedy odbyło się szczepienie – poinformował we wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Jak działa aplikacja?

Program został stworzony dla tych obywateli, którzy przyjęli drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Po zainstalowaniu aplikacji znajdą swój unikalny kod QR, który będzie można skanować. W ten sposób potwierdzą, że zostali zaszczepieni. Oto opis aplikacji ze Sklepu Play:

Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą otrzymać potwierdzenie zaszczepienia w postaci kodu QR, m.in. na swoje Internetowe Konto Pacjenta, aplikację mObywatel czy jako wydruk u lekarza POZ. Zaszczepieni – to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia umożliwiająca zweryfikowanie, czy kod QR przedstawiany przez osobę zaszczepioną przeciwko COVID-19 jest poprawny i ważny. Aplikacja prezentuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin w celu umożliwienia identyfikacji, czy należy on do właściciela. Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.

Aplikacja Zaszczepieni jest już dostępna na najpopularniejszych platformach mobilnych. Mogą ją pobierać zarówno użytkownicy telefonów z systemem Android, jak i Iphone’ów z iOS. W przypadku pierwszego OS-u wymagana jest wersja 6.0 Marshmallow lub nowsza. Wariant z App Store potrzebuje iOS 12 lub nowszego.
O dostępności aplikacji Zaszczepieni Centrum e-Zdrowia poinformowało za pomocą Twittera. Aplikacje można pobrać z Google Play oraz App Store.

Kod QR jako paszport?

Niedzielski poinformował, że zaszczepieni, którzy mają np. internetowe konto pacjenta, czy profil zaufany będą mogli pobrać kod QR z informacją, kiedy szczepienie się odbyło. Szef resortu zdrowia przyznał jednak, że w Unii Europejskiej toczy się dyskusja dotycząca wprowadzenia specjalnego paszportu dla osób zaszczepionych na terenie wspólnoty, ale nie ma obecnie żadnych konkretnych ustaleń w tej sprawie.
A wy skorzystacie z tej opcji?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *