Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

5G

5G każdy ma, mam i ja! – czyli 5G w Play i Orange

Każdy z operatorów już od jakiegoś czasu przygotowywał się do wprowadzenia 5G na skalę komercyjną. Niedawno pisaliśmy, że na ten moment udało się to osiągnąć Plusowi i T-Mobile. Oczywiście zasięgiem nowej  technologii nie obejmują jeszcze całej Polski, ale wyszli zdecydowanie poza etap samych tylko testów. Plus udostępnił w maju 5G w 7 miastach (900 tys. osób w zasięgu) i zapowiada, że do końca roku postawi na tyle kolejnych stacji, że w zasięgu najnowszej technologii znajdzie się 3 mln. osób. Znowu T-Mobile do końca czerwca udostępni jej zasięg aż 6 mln osób. Rodzi się pytanie co z 5G w Play i Orange? Czy ich klienci też mogą liczyć na udostępnienie nowej technologii?

5G w Play

Oczywiście w zaciętym wyścigu o klienta nikt nie chce pozostawać w tyle. Jeśli chodzi o Play, to przypomnijmy, że już w grudniu 2019 r. zakomunikował, że w styczniu uruchomi 5G na terenie Trójmiasta. To był dopiero początek, a operator podjął intensywne działania, żeby rozbudować sieć w tej technologii. W konsekwencji z początkiem czerwca Play uruchomił 500 stacji 5G, a do końca czerwca obejmie zasięgiem 53 miasta i miejscowości. Wspomniane miejcowości to m.in.: Warszawa, Kraków, Wrocław, ale  też Zakopane, Augustów, Szczyrk,  Bukowina Tatrzańska, Giżycko, Mrągowo, Ustka, Kołobrzeg czy Władysławowo.

Play udostępnia klientom 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz, ale zamierza rozdysponować jeszcze dodatkowe częstotliwości dedykowane tej technologii.

5G w Orange

A co Orange ma do powiedzenia w kwestii 5G?  Oto co mówi na ten temat Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska: Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy. Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci. To zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji.

W praktyce klienci Orange będą mogli korzystać z sieci #hello5G wykorzystującej pasmo 2100 MHz już od lipca. W jej zasięgu znajdzie się prawie 6 mln osób m.in. w takich miejscowościach jak: Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź.

Jak widać, każdy z operatorów robi co może, żeby udostępniać nową technologię na jak największą skalę, ale żaden nie oferuje jeszcze pełni jej możliwości. Do tego potrzebne byłyby inne pasma, więc zapewne jeszcze trochę poczekamy na 5G z prawdziwego zdarzenia.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *