Porównanie Telefonów

Wygodny, tani i prosty, czyli telefon dla seniora

SeniorzyNigdy wcześniej kontakt z seniorami nie był tak łatwy, jak dzisiaj. Oczywiście mamy na myśli kontakt telefoniczny. Nikogo nie trzeba przekonywać o konieczności utrzymywania w miarę stałej łączności z bliskimi nam osobami starszymi. Dlatego dzisiaj zastanowimy się, jaki jest jest idealny telefon dla seniora.

Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie „zwykła komórka czy smartfon”. Jeszcze kilka lat temu decyzja była oczywista, dzisiaj smartfony oferują wszystko to, czego potrzebuje senior. Dlatego skoncentrujemy się na ogólnych parametrach, bez zagłębiania się w rozważania o wyższości jednego typu telefonów nad drugim. Warto, by telefon był funkcjonalny, wygodny i bardzo prosty w obsłudze – seniorzy chcą być w kontakcie, ale często nie radzą sobie ze skomplikowaną technologią. Najważniejszą kwestią jest łatwość obsługi telefonu. Musimy mieć świadomość, że uczenie się zaawansowanych funkcji może przysporzyć niektórym seniorom trudności. To, że my z pełną swobodą „przeklikujemy się” przez kolejne drzewka opcji, nie oznacza, że z taką samą łatwością przejdzie przez nie osoba starsza. W tym przypadku – im prościej, tym lepiej. Najważniejsze funkcje muszą być łatwe do odnalezienia – najlepiej by było, gdyby wszystkie dało się uruchomić z poziomu głównego ekranu.

jaki jest najtańszy abonament bez telefonu

Oszczędność jest ważna

Osoby starsze często muszą pilnować swoich wydatków. Jednak mimo oszczędnej opcji starterów na kartę, lepiej, by senior miał telefon na abonament, gdyż nagła i nieprzewidziana przerwa w możliwości kontaktu z bliskimi lub lekarzem może mieć bardzo złe skutki. Nawet najtańszy abonament i zawarte w nim najtańsze rozmowy na komórki będą w oczywisty sposób lepszym wyborem niż abonament z nielimitowanym dostępem do internetu czy telefon na kartę. Wystarczy przejrzeć dowolny ranking sieci komórkowych, by szybko porównać dostępne na rynku oferty.

Duży ekran, wygodne klawisze

Wraz z wiekiem pogarsza się wzrok. Dlatego telefon dla seniora powinien mieć duży wyświetlacz. Ekran do 4 cali powinien w zupełności wystarczyć. Mniejsze urządzenia mogą być kłopotliwe w użyciu. Komórka powinna również oferować odpowiedni kontrast, żeby odczytywanie SMS-ów czy numerów telefonu nie przysparzało zbędnych kłopotów. Z wielkością ekranu wiąże się również kwestia odpowiednio dużych przycisków. Trzeba pamiętać, że z wiekiem spada precyzja obsługi urządzeń, dlatego duże przyciski są absolutną koniecznością. Kolejną rzeczą, na którą należy bezwzględnie zwrócić uwagę, jest mocny głośnik. Osoby starsze narzekają nie tylko na gorszą sprawność ruchową czy osłabiony wzrok – wraz z latami pogarsza się również słuch. Dlatego senior musi usłyszeć telefon dzwoniący nawet z drugiego pokoju. Musimy zadbać również o to, żeby dobrze słyszał nasz głos w słuchawce. Dlatego sprawdzenie mocy głośnika jest niezbędne.

Dla zapominalskich – dobra bateria

Następną istotną kwestią jest bateria, która trzyma dłużej niż dwa dni. Seniorzy nie żyją – tak jak młodsze pokolenia – ze słuchawką przy uchu, dlatego nie mają nawyku codziennego ładowania telefonu. Warto zatem wybrać aparat, który nie wymaga ciągłego podłączenia do ładowarki i wytrzymuje na jednej baterii do 4–5 dni. Dobrze by było, żeby telefon pozwalał na ustawienie trybu oszczędzania energii, co przedłuży żywotność baterii na jednym ładowaniu. I wreszcie – na koniec – pamiętajmy o tym, żeby telefon był solidny i dobrze wykonany. Bo chociaż osoby starsze bardzo dbają o swoje telefony, to aparat musi być w stanie znieść wiele – tak, żeby nie zawiódł swojego właściciela w krytycznej sytuacji. Jednymi z najlepszych telefonów dla seniorów są Manty. Model Senior TEL1707 to najtańszy model na rynku, oferujący wszystkie niezbędne ułatwienia. Manta TEL2407 Senior to z kolei telefon z klapką, dzięki czemu ma większy wyświetlacz. Z kolei Manta Senior Phone Big Ligot MS1702 ma slot na dwie karty, co pozwala na korzystanie z dwóch numerów jednocześnie.

Brak ocen