Własne

Karta czy abonament? Wieczny dylemat klientów sieci komórkowych

Karta czy abonament?

Operatorzy prześcigają się w tworzeniu coraz to wymyślniejszych planów taryfowych i ofert dla klienta. Ale decyzja o tym, czy wybrać abonament, czy telefon na kartę nadal bywa problemem.

Możemy wybrać kartę prepaid. Jeżeli jesteśmy przywiązani do naszego operatora, przedłużamy abonament na następne 24 miesiące. A może oferta mix? Coś z internetem? A może nielimitowane rozmowy do wszystkich i 5000 SMS-ów miesięcznie (nie wiemy, czy w ogóle jest możliwe wykorzystanie takiej liczby wiadomości tekstowych w ciągu miesiąca)? Co wybrać? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze: karta czy abonament.

Co robimy z naszym telefonem, gdy nikt nie patrzy?

Spór o to, co jest lepsze – karta czy abonament – nigdy się nie kończy, podobnie jak dyskusja o wyższości Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem. I tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego najpierw powinniśmy ustalić, do czego tak naprawdę wykorzystujemy telefon. Czy częściej rozmawiamy i wysyłamy SMS-y, czy całą komunikację załatwiamy przez internet? Czy jesteśmy gotowi na dwuletni związek? Czy chcemy mieć wygodę i stałe zlecenie przelewu, czy wolimy doładowywać komórkę, gdy skończą nam się środki? Czy chcemy nowy model aparatu, czy kupimy sobie starszy na jakimś serwisie aukcyjnym? Odpowiedzi na te pytania pozwolą wybrać odpowiednie dla nas rozwiązanie. 

jaki jest najtańszy abonament bez telefonu

Wady i zalety karty

Karty prepaidowe mają niewiele minusów. Podstawowy to konieczność ich doładowywania. Nie jest to problemem, gdy na każdym rogu mamy kioski RUCH-u i saloniki prasowe, a dostęp do internetu jest codziennością. Gorzej, gdy konieczność doładowania telefonu pojawi się podczas pobytu za granicą. To największy minus tego rozwiązania. Ponadto, wraz z ofertą na kartę raczej nie dostaniemy nowego aparatu. Plusów jest zdecydowanie więcej. Nie jesteśmy związani z operatorem dwu- albo trzyletnim kontraktem i możemy w każdej chwili wybrać lepszą ofertę. Przenoszenie numeru pomiędzy sieciami nie stanowi dzisiaj większego problemu. Doładowania możemy kupić wszędzie, a najłatwiej zasilimy konto przez internet. Płacimy za faktycznie wykonane rozmowy i wysłane SMS-y. No i przede wszystkim – mamy pełną kontrolę nad naszymi wydatkami. Co więcej, ceny połączeń w opcji na kartę są przeważnie niższe niż w abonamencie. Dawno też minęły czasy, gdy najkorzystniejsze oferty sieci komórkowych dotyczyły wyłącznie abonamentów. Dzisiaj, jeżeli telefon wykorzystujemy głównie do rozmów, karta zapewnia najniższe koszty.

ranking ofert na kartę

Wady i zalety abonament

Największym minusem abonamentu jest konieczność związania się umową z operatorem. Nawet jeżeli nie jesteśmy do końca zadowoleni z jakości świadczonych usług, rezygnacja często grozi konsekwencjami finansowymi. Jeżeli nie mamy oferty rozmów bez limitu, łatwo stracić kontrolę nad wydatkami. Często operatorzy przedłużają nam umowę z automatu. Pomimo licznych regulacji, dalej możemy dostać do podpisania umowę skonstruowaną tak, że w trakcie jej trwania nie możemy przenieść się na nową, lepszą taryfę. Są też korzyści płynące z abonamentu. Podpisując umowę dostajemy nowy telefon. Przy wyborze odpowiedniej taryfy typu no limit, możemy przyjąć stałe miesięczne koszty abonamentu. Pozostając w sieci przez dłuższy czas, mamy szanse na rabaty i ulgi dla stałego klienta. Co jednak najważniejsze, nie musimy się martwić tym, że na naszym koncie w najmniej oczekiwanym momencie zabraknie środków.

Zobacz też: Jakie sieci komórkowe są najtańsze?

Co więc wybrać?

Abonament to rozwiązanie dobre dla firm oraz ludzi prowadzących wiele rozmów międzynarodowych oraz wyjeżdżających za granicę. To również dobra opcja dla kogoś, komu zależy na nowym aparacie, chociaż warto policzyć, czy taki sam model kupiony na raty nie będzie tańszy. No i rzecz jasna, w przypadku abonamentu nie zaskoczy nas nigdy brak środków na koncie. Karta z kolei to rozwiązanie bardziej elastyczne – dobre dla osób, które lubią bądź muszą dokładnie kontrolować swoje wydatki. To w końcu najlepsza opcja dla łowców okazji, którzy nie związują się z jedną siecią, tylko swobodnie przenoszą numer w zależności od tego, który operator zaoferuje im lepsze warunki.

Eksperci oceniają, że będziemy coraz częściej odchodzić od abonamentu. Klientów wybierających ofertę na kartę ciągle przybywa i są oni coraz ważniejsi dla operatorów. Systemy abonamentowe są coraz droższe w porównaniu z prepaidowymi. Szacuje się, że w Polsce w systemie prepaid działa ponad 60% komórek. Jednak to, jakie rozwiązanie wybierzecie, powinniście dopasować nie do naszych opinii, a do własnych potrzeb.

Oferty bez telefonu na abonament komórkowy

Karta czy abonament? Wieczny dylemat klientów sieci komórkowych
5 (100%) 3 vote[s]